آفتاب داغ تابستان روی ظاهر و و عملکرد همه موجودات زنده و همچنین ساخته‌های دست انسان تاثیر می‌گذارد. همان طور که رنگ پوست انسان با راه رفتن و ایستادن طولانی‌مدت زیر آفتاب در روزهای داغ تابستان تغییر می‌کند و به اصطلاح می‌سوزد، همین اتفاق هم می‌تواند برای خودروها بیفتد. وقتی خودرو به مدت طولانی در روزهای بلند و گرم تابستان استفاده و زیر نور خورشید پارک می‌شود، رنگ بدنه آن به مرور زمان مات و کدر شده و در صورت عدم رسیدگی در نهایت از بین می‌رود. برای رفع آفتاب سوختگی ماشین و نگهداری از خودرو در تابستان می‌توان روش‌ها و ابزارهایی را به کار بست. با این روش‌ها رنگ خودرو سالیان سال درخشندگی و شفافیت خود را حفظ می‌کند و بدنه نیز دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود.

 

آفتاب سوختگی ماشین

آفتاب سوختگی ماشین

وقتی در روزهای گرم و داغ تابستان اشعه خورشید به طور مستقیم به خودرو می‌تابد، دمای بدنه که از جنس فلز است، افزایش پیدا می‌کند و به بیشتر از دمای هوا می‌رسید. در این شرایط، اگر به خودرو رسیدگی نشود، کیلر رنگ بدنه از بین می‌رود و بدنه حالتی کدر و زرد رنگ پیدا می‌کند و به اصطلاح آفتاب سوختگی ماشین رخ می‌دهد.

عوامل آفتاب سوختگی ماشین

آفتاب سوختگی ماشین و کچلی رنگ خودرو به دلایل و عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد و برای رفع آفتاب سوختگی خودرو شناسایی این عوامل ضروری است.

جلوگیری از آفتاب سوختگی

حالا که با عوامل تاثیرگذار روی رنگ بدنه خودرو آشنا شدیم، می‌توانیم اقدامات لازم را برای مقابله با آنها و رفع آفتاب سوختگی ماشین انجام دهیم.

پارک خودرو در سایه

اولین و مهم‌ترین کاری که می‌توان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین انجام داد، پارک خودرو در سایه است. برای این کار می‌توان از سایه درختان و ساختمان‌ها بهره گرفت یا اینکه خودرو را در پارکینگ سرپوشیده پارک کرد. هر چند در شهرهای شلوغ و پرجمعیت محل پارک سایه‌دار به سختی پیدا می‌شود. همچنین می‌توان برای جلوگیری از برخورد مستقیم اشعه UV با بدنه از انواع چادر خودرو استفاده کرد.

تمیز کردن خودرو

شستشو و تمیز کردن یکی از راه‌های نگهداری از خودرو در تابستان و از بین بردن آفتاب سوختگی ماشین است. با شستشو علاوه بر کاهش دمای بدنه، آلودگی‌ها و جرم‌ها نیز از بین می‌روند و رنگ خودرو سالم‌تر می‌ماند.

استفاده از نانوسرامیک

یکی دیگر از روش‌ها و ابزارهایی که می‌تواند از رنگ ماشین در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند، پوشش سرامیکی خودرو است. نانوسرامیک به صورت مایع است که روی رنگ اصلی خودروقرار می‌گیرد و لایه ضخیمی را شکل می‌دهد. این لایه از رنگ بدنه در برابر ساییدگی و خوردگی محافظت می‌کند.

استفاده از کاور خودرو

کاور بدنه خودرو لایه‌ای از جنس PVC است که روی بدنه نصب می‌شود و جلوی هر گونه آسیب به بدنه را که آفتاب سوختگی ماشین هم یکی از آنهاست، می‌گیرد. کاور خودرو دارای انواع بی‌رنگ، رنگی، سفارشی، مات و براق است. کاور بدنه راه کم‌خرج‌تری برای رفع ایراد رنگ شدگی خودرو به شمار می‌آید.

استفاده از شوینده مناسب

توصیه می‌شود برای شستشوی ماشین از شوینده مناسب استفاده کنید. چرا که مواد پاک‌کننده خانگی دارای اسید سیتریک است. این ماده خاصیت چربی‌زدایی دارد که به رنگ بدنه خودرو آسیب می‌زند.

روش های رفع آفتاب سوختگی

آشنایی با روش‌های رفع آفتاب سوختگی ماشین مناسب افرادی است که جلوی آفتاب سوختگی را نگرفته‌اند و حالا دنبال راهی می‌گردند تا آن را رفع و رجوع کنند.

شستشوی ماشین

شستشوی ماشین و تمیز کردن بدنه علاوه بر اینکه برای جلوگیری از آفتاب سوختگی لازم است، بلکه برای رفع آفتاب سوختگی خودرو نیز به کار می‌آید. برای این کار ماشین را درون پارکینگ سرپوشیده برده و بعد از شستن با مواد شوینده مناسب، بدنه را با دستمال میکروفیبر پاک کنید.

استفاده از آماده ساز رنگ

آماده‌ساز رنگ، ماده‌ای است که با استفاده از آن می‌توان چربی، سیلیکون، واکس و… را از روی بدنه پاک کرد.

استفاده از خمیر کلی

خمیر کلی (clay) مخلوطی از رزین است که برای پاک کردن بدنه خودرو طراحی شده است. با استفاده از این ماده می‌توان از ذره‌ای را از روی بدنه پاک کرد.

استفاده از پاک کننده آهن و لنت

پاک‌کننده آهن و لنت در قالب اسپری در دسترس رانندگان و مالکان خودرو قرار دارد. با پاشیدن این ماده، رنگ بدنه به بنفش تغییر پیدا می‌کند و در این زمان می‌توانید ماشین را آب بکشید.

پولیش بدنه خودرو

پولیش ماشین یکی دیگر از ابزارها و روش‌هایی است که برای رفع آفتاب سوختگی ماشین استفاده می‌شود. برای این کار روی بخش آفتاب سوخته ماده پولیش زده می‌شود و در پایان با دستمال باید آن را تمیز کرد.

استفاده از پوشش محافظ

برای رفع آفتاب سوختگی خودرو می‌توان از پوشش محافظ استفاده کرد که شامل واکس و سرامیک می‌شود. واکس می‌تواند ۲ تا ۱۲ ماه برای از بین بردن آفتاب سوختگی ماشین به کار رود، در حالی که با استفاده از سرامیک این زمان به ۸ سال می‌رسد.

رفع آفتاب سوختگی در خانه

اگرچه توصیه می‌شود تعمیرات خودرو را به تعمیرکاران خبره بسپارید، اما خود اشخاص هم می‌توانند بعضی کارها مثل رفع آفتاب سوختگی ماشین را در خانه انجام دهند.

برای انجام این کار به سنباده، رنگ، ماده پولیش، واکس، دستمال یا ابر، دستمال مایکروفایبر و خمیر براق‌کننده نیاز دارید.

در ابتدا، ماشین را با استفاده از دستمال و ابر مناسب بشویید و سپس با دستمال یا حوله مایکروفایبر کامل خشک کنید.

در مرحله، بعد مناطق آفتاب سوخته را سنباده خیس بکشید. البته این کار در صورتی که لازم است که بدنه نیاز به رنگ داشته باشد.

سپس، چند قطره ماده پولیش را روی دست ریخته و به آرامی روی نقاط آفتاب سوخته بمالید.

وقتی که کار پولیش به اتمام رسید، با استفاده از دستمال مایکروفایبر و واکس، بدنه را واکس بزنید.

البته باید این کار را با دقت انجام دهید، چرا که اگر قصد فروش خودرو را داشته باشید، در هنگام کارشناسی خودرو می‌تواند باعث افت قیمت شود.

رفع آفتاب سوختگی با سرکه

یکی از روش‌های خانگی رفع آفتاب سوختگی استفاده از سرکه است. در این روش آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و با پارچه روی قسمت‌های آفتاب‌سوخته بمالید.

تاثیر رنگ روی آفتاب سوختگی

یکی از عواملی که روی آفتاب سوختگی تاثیر می‌گذارد، رنگ بدنه است. رنگ بدنه ماشین سفید و مشکی کمترین میزان آفتاب سوختگی را نشان می‌دهد. همچنین قیمت ماشین دست دوم با این رنگ‌ها کمترین افت را دارد.

استفاده از کیلر پاک کن

کیلر آخرین لایه رنگ خودرو است که علاوه بر درخشندگی رنگ بدنه، از فرسایش رنگ نیز جلوگیری می‌کند. کیلر پاک کن اگرچه آفتاب سوختگی را به طور کامل رفع می‌کند، اما لایه کیلر را نیز از بین می‌برد.

نتیجه گیری

آفتاب سوختگی یکی از ایرادات و اشکالاتی است که به دلیل نگهداری نادرست روی بدنه خودرو ایجاد می‌شود. آفتاب سوختگی در ظاهر خودرو تاثیر دارد و موجب می‌شود تا ماشین زشت به نظر برسد. رفع آفتاب سوختگی با روش‌هایی امکان‌پذیر است و حتی می‌توان آن را در خانه نیز انجام داد. اما همیشه گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است، پس بهتر است با مراقبت درست و اصولی از خودرو، جلوی آسیب‌های احتمالی مثل آفتاب سوختگی را بگیریم.

سوالات متداول

رفع آفتاب سوختگی بهتر است چه زمانی انجام شود؟

بهترین زمان برای رفع آفتاب سوختگی قبل از شروع فصل گرما است.

آیا امکان رفع آفتاب سوختگی خودرو وجود دارد؟

آفتاب سوختگی خودرو را می‌توان با استفاده از خمیر کلی، پولیش ماشین، پاک‌کننده آهن و لنت، پوشش محافظ و آماده‌ساز رنگ رفع کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *