شمع خودرو قطعه‌ای کوچک داخل محفظه سیلندر است. این قطعه با وجود کوچکی، نقش خیلی بزرگ و مهمی در موتور خودرو به عهده دارد. اگر شمع وجود نداشته باشد، سوخت موجود در محفظه احتراق، راهی برای شعله‌ور شدن ندارد. در نتیجه ماشین روشن نمی‌شود و حرکت نمی‌کند.

بنابراین سالم بودن شمع و عملکرد درست آن، ضامن خوب کار کردن خودرو است. اگر شمع‌ها دچار مشکل شوند، آسیب‌ها و مشکلاتی برای ماشین به وجود می‌آید. بنابراین لازم است علائم خرابی شمع خودرو را به‌خوبی بدانید تا در صورت وجود کوچک‌ترین مشکل، آن را برطرف کنید. در این مقاله به‌طور مفصل در مورد علائم خرابی شمع خودرو بخوانید.

علائم خرابی شمع

1. سخت روشن شدن خودرو؛ یکی از علائم خرابی شمع خودرو پراید و باقی اتومبیل‌ها

امنیت و سلامت خودرو، هر دو به یک اندازه مهم هستند. برای تامین امنیت اتومبیل می‌توانید به فکر نصب جی پی اس خودرو باشید. از طرفی برای سالم ماندن همیشگی ماشین هم باید به نشانه‌های مختلف دقت کنید. مثلا ممکن است متوجه شوید که ماشین شما به‌سختی استارت می‌خورد. خیلی از افراد چنین مواقعی تصور می‌کنند مشکل از دینام یا باتری اتومبیل است. اما ممکن است سخت روشن شدن ماشین یکی از علائم خرابی شمع خودرو باشد. گاهی شمع‌ها نمی‌توانند برای شروع فرایند احتراق موتور، جرقه ایجاد کنند. در نتیجه ماشین به سختی روشن می‌شود. پس در چنین مواقعی سلامت شمع‌ها را هم چک کنید.

2. لرزش و سروصدای ماشین در حالت ایستاده از علائم خرابی شمع و وایر

بعضی از چالش‌ها مربوط به اتومبیل به راحتی برطرف می‌شوند. مثلا فرض کنید شما نگران تامین امنیت خودرو خود هستید. با کمی پرس‌وجو و دریافت لیست قیمت ردیاب خودرو یا دزدگیر و انواع قفل‌ها، بالاخره یک راه مطمئن پیدا می‌کنید.

اما علائم خرابی خودرو یا مشکلات مربوط به قطعات و موتور کمی پیچیده‌تر هستند. مثلا گاهی ماشین در حالت ایستاده بیش از حد طبیعی لرزش دارد و سروصدا ایجاد می‌کند. این مورد هم می‌تواند یکی از علائم خرابی شمع خودرو باشد و باید بررسی شود. در واقع موتور در طول احتراق، بیش از اندازه هوا را به داخل می‌کشد و همین باعث ناقص سوختن بنزین می‌شود. در نتیجه فرایند اختراق دیرتر اتفاق می‌افتد و این‌ها باعث سروصدا و لرزش خودرو می‌شوند.

3. کاهش چشمگیر شتاب خودرو؛ یکی از علائم شایع خرابی شمع

گاهی متوجه می‌شوید که خودرو آن شتاب سابق را ندارد. این مورد هم می‌تواند یکی از علائم خرابی شمع خودرو باشد. شمع‌های فرسوده و کثیف باعث کندی فرایند جرقه‌زنی موتور می‌شوند. در نتیجه خودرو انرژی کافی برای حرکت را به دست نمی‌آورد و همین باعث کاهش واضح شتاب ماشین می‌شود؛ بنابراین اگر متوجه کاهش شتاب خودرو شدید، حتما وضعیت شمع‌ها را بررسی کنید.

بعد تعویض شمع‌ها و برطرف کردن سایر مشکلات ماشین فکری هم برای تامین امنیت آن بکنید. یک جی پی اس مگنتی انتخاب مناسب و به‌جایی خواهد بود.

4. احتراق ناقص خودرو؛ علائم خرابی شمع خودرو 206 و سایر خودروها را جدی بگیرید

اگر قرار است خودرو دست‌دوم بخرید، قبل از پرس‌وجو در مورد نوبت دهی تعویض پلاک و انجام سایر مراحل، از سلامت همه قطعه‌ها مطمئن شوید. دوری با خودروی تازه بزنید و مطمئن شوید ریپ نمی‌زند، سروصدای غیرمعمولی ندارد و موتور به خوبی روشن می‌شود. وجود هر کدام از این مشکلات می‌تواند از علائم خرابی شمع خودرو و احتراق  ناقص موتور باشد و باید بررسی شود.

اگر بی‌توجه از کنار این مشکلات بگذرید بعدا دچار دردسر خواهید شد. در آینده نه چندان دور اگزوز خودرو دود و آلاینده‌های مضر زیادی خارج می‌کند و قدرت موتور هم به‌ شکل واضحی کم می‌شود.

5. رابطه مستقیم بین افزایش مصرف بنزین و خرابی شمع‌ها

گاهی مشکلات مربوط به شمع منجر به خرابی ماشین در جاده یا خیابان نمی‌شود و نشانه‌های دیگری دارد. مثلا شما در همان‌ مسیرهای قبلی تردد می‌کنید، اما متوجه افزایش قابل‌توجه مصرف بنزین می‌شوید. این مشکل هم از علائم خرابی شمع خودرو است. شمع‌های خراب باعث کاهش بازدهی سوخت ماشین می‌شوند؛ بنابراین بهتر است قبل از این‌که خرابی شمع مشکلات بیشتری به وجود آورد، برای تعویض آن‌ها اقدام کنید.

6. خارج شدن بوی بنزین از اگزوز؛ علائم خرابی شمع و وایر

بعضی اوقات در حال رانندگی مدام بوی بنزین به مشام شما می‌رسد. وقتی خوب دقت می‌کنید، متوجه می‌شوید که بوی بنزین از اگزوز استشمام می‌شود. این علامت نشان‌دهنده ناقص سوختن بنزین است و به خرابی شمع خودرو برمی‌گردد. در واقع بنزین به خوبی سوزانده نمی‌شود و بوی آن از طریق اگزوز خارج می‌شود. بهترین اقدام در این شرایط بررسی وضعیت شمع‌ها است.

7. تغییر ظاهری شمع؛ علت ترک خوردن چینی شمع خودرو

اگر به هر دلیلی به اشکال در شمع خودرو شک کردید، حتما شمع‌ها را از نظر ظاهری بررسی کنید. اگر رنگ چینی عایق شمع به رنگ تیره یا زغالی درآمده باشد، نشان از وجود اشکال در این قطعه است. تغییر رنگ چینی نشان می‌دهد که شمع به علت جرقه‌زنی نادرست، به بنزین آغشته شده است.

به‌علاوه ممکن است چینی سر شمع دچار ترک‌خوردگی شده باشد. علت ترک خوردگی چینی شمع خودرو هم ممکن است کم بودن سطح اکتان بنزین باشد. در هر صورت تغییر رنگ و شکل شمع، خبر از وجود یک ایراد در این قطعه می‌دهد. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر، شمع‌ها را تعویض کنید.

8. روشن شدن چراغ چک؛ از علائم خرابی شمع خودرو

خرابی شمع‌ها موجب احتراق ناقص می‌شود. یعنی بنزین به‌طور کامل نمی‌سوزد و مقداری از آن در کاتالیزور جمع می‌شود. در مواردی این بنزین جمع‌شده، مشتعل می‌شود و به سرامیک‌های ظریف موجود در کاتالیزور آسیب می‌زند. تغییر شکل و گرفتگی سرامیک‌ها باعث می‌شوند کاتالیزور نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. در نتیجه گازهای آلاینده بیش از حد مجاز از اگزوز خارج می‌شوند و بوی نامطبوعی هم دارند.

در این موارد و هنگام آسیب دیدن و گرفتگی کاتالیست، چراغ چک خودرو روشن می‌شود. در نهایت توان موتور به طور قابل‌توجهی پایین می‌آید و سرعت از حدود 110 بیشتر نمی‌شود. منشا همه این گرفتاری‌ها، ایراد شمع‌ها است و باید برطرف شود.

سلامت شمع‌های خودرو، ضامن درست کار کردن بقیه اجزا

شمع‌های خودرو عمر مفیدی دارند. شما باید به مدت‌زمان کارکرد شمع‌ها توجه کنید، در غیر این‌صورت عمر مفید آن‌ها تمام می‌شود و دچار فرسودگی می‌شوند. فرسودگی شمع‌ها علائم مختلفی دارد. در این مطلب در مورد علائم خرابی شمع خودرو به‌طور مفصل توضیح دادیم.

اگر با هر کدام از این علائم روبه‌رو شدید، هرچه زودتر برای تشخیص مشکل و تعویض شمع‌ها اقدام کنید. به‌طور کلی هیچ کدام از چالش‌های مربوط به خودرو نباید پشت‌گوش انداخته شوند. شما باید هم نسبت به امنیت خودرو و نصب ردیاب و سایر وسایل امنیتی حساس باشید و هم سلامت بدنه و موتور خودرو را چک کنید. در نهایت با رعایت این نکته‌ها تا سال‌ها با اطمینان خاطر از وسیله نقلیه خود بهره می‌برید و به مشکل خاصی برنمی‌خورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *