کاتالیزور خودرو : این روزها بیش از هر زمان دیگری بحث آلودگی هوا و راهکارهای کنترل آن در کشورمان مطرح است. جایگزینی خودروهای برقی برای تاکسیرانی، کاهش تعرفه واردات برای خودروهای برقی و سختگیرانه‌تر شدن استانداردها برای شماره‌گذاری خودروهای جدید از جمله اقداماتی است که از جانب دولت و مسئولین دردست اجراست؛ اما آنچه در زمان کنونی با آن طرف هستیم میلیون‌ها خودروی بنزینی‌ هستند که هم‌اکنون در جاده در تردداند و آلایندگی آن‌ها سایه بر سلامت جامعه انداخته است.

کاتالیزور خودرو

عوامل زیادی در میزان آلایندگی یک خودرو دخیل‌اند. از تکنولوژی ساخت پیشرانه تا بنزینی که برای کارکرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما هر خودرویی با هر پیشرانه‌ای، اگر به زمان عامیانه “کوک” نباشد، میزان آلاینده‌های آن افزایش می‌یابد.

در صورتی که پیشرانه یک خودرو در سلامت کامل عمل کند، گاز خروجی آن با عبور از قطعه‌ای به نام “کاتالیزور خودرو ” پاک‌تر می‌شود.
کاتالیزور قطعه‌است که وظیفه دارد گاز‌های آلاینده موتور خودرو را به گازهای “بی اثر” یا “کم اثر” تبدیل کند.

کاتالیزور نیز مانند هر قطعه دیگری عمر مفیدی دارد و پس از آن باید تعویض شود. اینکه کاتالیزور معیوب می‌توان به دیگر قطعات خودرو نیز آسیب بزند موضوع آنچنان مهمی به شمار نمی‌رود؛ آنچه اکنون بیشترین اهمیت را داراست آمار مرگ‌و‌میر و بیماری جامعه بر اثر آلودگی هواست که روند نگران کننده‌ای را طی می‌کند.

خرابی کاتالیروز علائمی دارد؛ عملکرد خودرو با اختلال مواجه شده و مصرف سوخت نیز افزایش می‌یابد. کاهش شتاب و راندمان خودرو، داغ شدن بیش از حد موتور روشن شدن چراغ چک از جمله نشانه‌های خرابی کاتالیزور هستند.

خودرویی که کاتالیزور آن معیوب باشد، قادر به پاس کردن تست معاینه فنی نیست. قیمت بالای این قطعه موجب شده بسیاری از مالکان به سمت روش‌های غیراصولی برای تعمیر کاتالیزور خودروی خود بروند و یا بعضا اقدام به حذف این قطعه کنند.

باورهای درست و غلط در مورد کاتالیزور فراوانند. حتی خرید و فروش نمونه کارکرده این قطعه در بازار لوازم یدکی دیده می‌شود!
اما “کاتالیزور” چطور عمل می‌کند؟ چرا قطعه گران قیمتی است و تولید آن چه مراحلی دارد؟

برای پاسخ به سوالاتی از این قبیل، سری به کارخانه ایران دلکو، از بزرگترین مجموعه‌های صنعتگر کشور که به صورت تخصصی به تولید کاتالیزور میپردازد زدیم. ایران دلکو به صورت B2B، برای خودروسازان کشور کاتالیزور تولید می‌کند و در بازار آزاد نیز با نمونه های افترمارکت کاتالیزور این برند مواجه خواهید شد.

کاتالیزور ماشین در این کارخانه به تولید رسیده و وارد بازار می شود. ایران دلکو به عنوان یکی از شرکای تجاری ایران خودرو، به تولید کاتالیزور پژو و کاتالیزور سمند نیز به عنوان پر تیراژ ترین خودروهای بازار مشغول است. قیمت کاتالیزور این خودروها در بازار افترمارکت نیز مسئله دیگری است که ذهن مصرف کنندگان را به خود مشغول می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *